Dzięki wizycie gości z Warszawy mogliśmy sprawdzić, jak wygląda postęp prac w budynku Akademii Zamojskiej. Zabytek przechodzi gruntowną renowację i zmienia się sposób jego użytkowania. Przestrzenie, które odzyskują historyczny charakter, robią wrażenie.
Budynek Akademii Zamojskiej to regularny, czteroskrzydłowy gmach z wewnętrznym dziedzińcem na Starym Mieście. Gdy powstawał w drugiej połowie XVIII wieku, miał wysoki mansardowy dach kryty dachówką. Teraz znów taki dostanie.
– Trwają prace przy zbijaniu tynków. Jest ich na ścianach w pomieszczeniach akademii koło 21 tysięcy metrów kwadratowych. Ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych już usunęliśmy. Na I piętrze w całości. Prowadzone są też prace rozbiórkowe posadzek i podłóg. W piwnicach trwają przygotowania do podbijania fundamentów. Cały czas szukamy polichromii, których spodziewają się tu służby konserwatorskie – mówi Zbigniew Gajda, dyrektor do spraw realizacji inwestycji w spółce Furmanek Renewal, która prowadzi prace.
Pytany o ciekawe znaleziska mówi o systemie kanałów wentylacyjnych, które ukazały się po zbiciu tynków. – Kanały miały związek z dawnym systemem grzewczym. Pomieszczenia akademii były ogrzewane od strony korytarzy, których ściany miały paleniska z drzwiczkami. Można było dokładać opał bez przeszkadzania osobom, które były w salach czy pokojach – tłumaczy dyrektor, który dodaje, że teraz wszystkie kanały trzeba będzie zamurować, by tak wzmocnione ściany bez problemu utrzymały nową, stalową konstrukcję dachu krytego ceramiczną dachówką.
Plac budowy, jakim teraz jest zabytkowy obiekt, odwiedził w środę minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Budynek dawnej Akademii Zamojskiej jest jednym z zabytków w mieście, które są remontowane z dofinansowaniem MKiDN.
Remont konserwatorski budynku Akademii trwa od zeszłego roku, projekt obejmuje prace budowlane wraz z zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu. W planach jest też zaadaptowanie części budynku na działalność kulturalną. To pomieszczenia na parterze, w których powstanie ekspozycja muzealna „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej”. Dziedziniec i poddasze będą dla Zamojskiej Akademii Kultury.